تشخیص ترکیدگی لوله | لوله بازکنی | لوله کشی ساختمان

چرا لوله آب ساختمان دچار ترکیدگی میشود ؟

Rate this item
(2 votes)
چرا لوله آب ساختمان دچار ترکیدگی میشود ؟ - 3.5 out of 5 based on 2 votes

دلیل ترکیدگی لوله آب ساختمان علت نشت لوله آب ، فاضلاب و شوفاژ

در رابطه با مسئله ترکیدگی لوله ساختمان ها در ابتدا باید نوع و جنس لوله را مشخص کرد چرا که امروزه لوله ها انواع مختلفی دارند ک هر کدام نقاط ضعف و قوت متفاوتی دارند که بسته به آن، لوله کشی انجام می شود. در ادامه به بررسی لوله ها و دیگر عوامل تأثیرگذار بر ترکیدگی لوله ساختمان ها می پردازیم.مشکل ترکیدگی لوله آب ، ترکیدگی لوله شوفاژ ، موتورخانه و فاضلاب جزء مشکلاتی است که هر از چندگاهی برای هر ساختمانی اتفاق می افتد.ممکن است این ساختمان ، قدیمی و یا حتی نوساز باشد.ترکیدگی لوله ساختمان از دسته مشکلاتی است که هر از چند گاهی برای ساختمان های قدیمی و یا نوساز اتفاق می افتد. در خصوص ترکیدگی لوله ساختمان موارد مختلفی دخیل هستند که یکی از آن ها نداشتن دانش کافی و لازم فنی کاران لوله کشی در خصوص لوله ها و ندانستن نقاط ضعف و قوت لوله ها می باشد که همین ضعف ها و کمبود ها در دانستن منجر به ترکیدگی لوله ساختمان ها می شود.

عوامل مختلفی باعث ترکیدگی لوله و نشت آب می شود که عمده دلائل آن به شرح زیر است:

اتصالات نامناسب در لوله های پلیکا و چند لایه .

انبساط و انقباض لوله های فلزی آب گرم مخصوصا در اتصالات لوله شوفاژ که باعث شل شدن اتصالات می شود

افزایش ناگهانی فشار آب در لوله ها مخصوصا هنگام شب که مصرف شهری آب کم شده و فشار عمومی لوله آب افزایش می یابد

قرار گرفتن لوله های فلزی در خاک مرطوب خاک آهکی یا محلی که باعث خوردگی لوله فلزی شده و باعث ترکیدگی لوله می شود

قرار گرفتن دو لوله فلزی غیر هم جنس در کنار هم که باعث واکنش شیمیایی و خوردگی لوله ها و سپس ترکیدگی لوله می شود

حدیده کردن بیش از حد لوله فلزی توسط لوله کش که باعث نشت آب هنگام بالا رفتن فشار آب لوله های ساختمان می شود

انواع لوله های بکار گرفته شده در ساختمان سازی

لوله ها بر اساس جنس و فناوری ساخت و نیز خواص مکانیکی متفاوتی که از خود نشان می دهند در بخش های مختلف لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان ها به کار گرفته می شوند. به طور کلی لوله ها را می توان در دو دسته فلزی و غیرفلزی جای داد. در ادامه دقیق تر به انواع لوله های مورد استفاده در ساختمان سازی و نقاط قوت و ضعف آنها می پردازیم.

  1. لوله های آهنی و فولادی گالوانیزه شده، قیمت مناسب و نیز در برابر فشار مقاومت بالایی دارند. از این لوله ها می توان در بخش لوله کشی فاضلاب ساختمان استفاده نمود. از نقاط ضعف لوله های آهنی و فولادی گالوانیزه می توان به خاصیت خورندگی بالا و پوسیدگی، عدم انعطاف پذیری و نیز رسوب گیری زیاد اشاره کرد. این معایب منجر به استفاده محدود از این نوع لوله های شده است. امروزه لوله های پلاستیکی- پنج لایه جای لوله های آهنی و فولادی را در لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان ها گرفته اند.
  2. لوله های پلاستیکی (پلیمری) جایگزین لوله های قدیمی و سنتی هستند بدان سبب که این لوله ها مزایای زیادی نسبت به لوله های قدیمی دارند. قیمت ارزان، حمل و نقل آسان، خوردگی پایین، اجرا و نصب سریع، رسوب گذاری کم از مزایا و انبساط طولی زیاد در هنگام جریان آب گرم و در سیستم های گرمایشی رخنه اکسیژن که منجر به فرسودگی و در نهایت ترکیدگی لوله ساختمان می شود، از معایب لوله های پلاستیکی می باشند.
  3. لوله های چدنی در قسمت لوله کشی فاضلاب ساختمان استفاده می شوند. از مزایا و حسن های این نوع لوله ها می توان به قیمت پایین، مقاومت بالا و نیز فرسودگی پایین  و  در نتیجه عدم ترکیدگی لوله اشاره نمود. از نکات ضعف لوله های چدنی زمان بر بودن فرآیند نصب و به همین ترتیب اجرای کند آن می باشد. بنابر این مسئله در لوله کشی ساختمان کمتر از لوله های چدنی استفاده می شود.
  4. لوله های چند لایه (سوپر پایپ)، بهترین لوله های موجود در بازار لوله های آب و فاضلاب به حساب می آیند. ترکیب جنس این لوله ها به صورت لایه لایه (معمولاً ۵ لایه) از جنس های مختلف ساخته شده است. بدین ترتیب لوله های سوپر پایپ از مزایای مکانیکی هر یک از جنس ها برخوردار است و هر لایه با جنس مخالف معایب لایه‌های دیگر که از جنسی دیگر است را پوشش می ‌دهد. مقاومت بالا، رسوب و خوردگی پایین، انعطاف پذیری و نصب آسان و سریع و… از نقاط قوت لوله های پنج لایه می باشد که کمتر شاهد ترکیدگی لوله از این لوله ها هستیم.

عوامل تأثیرگذار در ترکیدگی لوله آب و فاضلاب

اصلی ترین عامل در ترکیدگی لوله پوسیدگی لوله است. معمولاً این پوسیدگی ها در قسمت های حمام و آشپزخانه و نیز سرویس بهداشتی به دلیل نفوذ رطوبت و آب از سطح به عمق می باشد. چنانچه منشأ رطوبت شناسایی شود می توان از پوسیدگی و ترکیدگی لوله ساختمان جلوگیری کرد.

از دیگر عواملی که بر سرعت پوسیدگی، خوردگی و ترکیدگی لوله تأثیرگذار است می توان به مصالحی مانند کچ و آهک که در کنار لوله ریخته می شود، عدم عایق کاری مناسب لوله، قرار گرفتن دو لوله فلزی غیر هم ‌جنس کنار هم که باعث واکنش شیمیایی و در نتیجه خوردگی و ترکیدگی لوله ها می شود. انبساط و انقباض لوله ها که باعث شل شدن اتصالات می شود، افزایش ناگهانی فشار آب هنگام شب که مصرف کم است، استفاده از اتصالات بی کیفیت و نامناسب و… عواملی چند در خصوص ترکیدگی لوله ساختمان می باشند.

راه های پیشگیری از ترکیدگی لوله ساختمان

از جمله مهم ‌ترین کارهایی که در بحث ترکیدگی لوله باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد لوله کشی فاضلاب و آب در ساختمان های در حال ساخت است. چرا که در صورت درست و اصولی انجام نشدن لوله گذاری، در آینده مشکلات بسیار و هزینه بر را در راستای ترکیدگی لوله ساختمان به وجود می آورد.

یکی از روش های جلوگیری پوسیدگی و ترکیدگی لوله ها عایق کاری آن‌ هاست. به طور مثال لوله های پلیمری اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرد آسیب پذیر می شود که برای جلوگیری این امر باید لوله ها عایق کاری شوند.

برای جلوگیری از بروز یخ زدگی لوله که در فصل سرما لوله کشی می شود، می بایست بعد از انجام لوله کشی آب کل سیستم را خارج و به جای آن آب نمک که احتمال یخ زدگی را از بین می ‌برد، اعمال کرد. اگر لوله های فاضلاب دچار گرفتگی شود برای برطرف کردن گرفتگی لوله های فاضلاب یخ زده حتما از تخصص و مهارت یک لوله بازکن حرفه ای کمک بگیرید چرا که ممکن است با یک اقدام نا آگاهانه لوله ها دچار شکستگی شوند و هزینه های بیشتری بر روی دوش شما بگذارد.

لوله های پلاستکی که در سیستم لوله کشی آب و فاضلاب از آنها استفاده می شوند، نیاز به تکیه گاه، برای جلوگیری از ترکیدگی لوله دارند. تکیه گاه ها مانع از انبساط افقی لوله ها می شوند. از این رو باید به نوع و نحوه ی نصب تکیه گاه ها دقت لازم را داشت. برای لوله های آویخته از سقف، باید از بست های رکابی با فاصله معینی استفاده کرد. به همین ترتیب برای انشعابات فاضلاب و زیر سیفون قسمتی برای انبساط لوله را در نظر گرفت.

در اکثر مواقع محل دقیق ترکیدگی لوله مشخص نیست و فقط آثار نم و رطوبت و چکه آن ظاهر می شود.به راحتی می توان بوسیله دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله محل دقیق نشت آب را یافت.


در صورتی که این مشکل برای آپارتمان یا ساختمان شما پیش آمده است ، برای تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه با ما تماس بگیرید.

اینستاگرام

تلفن های تماس

آدرس

شمال تهران ، جنوب تهران 
شرق تهران ، غرب تهران

ساعت کاری

شبانه و روزی
Image
               تشخیص ترکیدگی لوله
               تعمیرات لوله کشی
               رفع نم و رطوبت
               رفع بوی فاضلاب

شرکت فنی تاسیساتی تکنوین یک سامانه هوشمند خدمات تاسیساتی میباشد که با بیش از ۱۰ سال تجربه کار و ارائه خدمات در عرصه تاسیسات ساختمان《تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه ، نشت یابی لوله ، رفع نم رطوبت با دستگاه و ...》راه اندازی شده است.
                                                                                                                                                                                                                              ( طراحی شده توسط گروه دیتادیزاین )