تشخیص ترکیدگی لوله | لوله بازکنی | لوله کشی ساختمان

آموزش نحوه لوله کشی ساختمان

Rate this item
(16 votes)
آموزش نحوه لوله کشی ساختمان - 4.7 out of 5 based on 16 votes

با توجه به رشد روز افزون صنعت ساختمان و استفاده از لوله ها جهت سرمایش، گرمایش، ابرسانی، گازرسانی و فاضلاب، آموزشگاه دانش تاسیسات با هدف بالا بردن سطح علمی و کمک به آموزش حرفه ای علاقه مندان به این رشته، دوره آموزشی  تاسیسات و لوله کشی ساختمان  را برگزار می کند.

 آموزش اصول اجرای نحوه لوله کشی ساختمانی(آب و فاضلاب) و لیست قیمت 

در شبکه‌های آبرسانی سیستم منبع، آب را دریافت کرده و به سمت سیستم توزیع به حرکت در می‌آورد. ممکن است آب از یک نهر یا چشمه، یک دره سطحی یا عمقی یا از یک مخزنی که آب‌های سطحی در آن ذخیره می‌شوند دریافت شود. سیستم فاضلاب شامل لوله‌ها و تجهیزاتی است که فاضلاب را از ساختمان به سمت محل تخلیه یا دفع حمل می‌کنند. در ادامه روش نصب و لوله‌ کشی آب و فاضلاب توضیح داده می‌شود.

شما هم میتوانید لوله کش درجه 1 با درآمد بالا باشید

 لوله کشی ساختمان


لوله کشی ساختمان به سه زیر گروه اصلی یعنی لوله کشی آب و لوله کشی گاز و لوله کشی فاضلاب تقسیم بندی میشود که هر کدام از این سه زیر گروه اصلی به تخصص جداگانه ای نیاز دارند.

لوله کشی ساختمان و پکیج

 

  لوله کشی آب:
  در مورد لوله کشی آب اجرای غیر اصولی منجر به کاهش فشار آب و یا بازدهی پایین شوفاژ میشود.

  لوله کشی گاز:
  در مورد لوله کشی گاز اجرای غیر اصولی منجر به نشت گاز در ساختمان و خطرات ناشی از انفجار میگردد.

  لوله کشی فاضلاب:
  در مورد لوله کشی فاضلاب اجرای غیر اصولی منجر به تولید بو نامطبوع در فضای ساختمان میشود. به صورتی که آسایش ساکنین را به کلی سلب میکند و رفع بوی بد فاضلاب دستشویی فقط در صورت تخریب کلی کف دستشویی امکان پذیر است ( مخصوصاً برای کاسه توالت های ایرانی ).

 

 

 

پیش‌نیازهای لوله‌ کشی ساختمان (آب)


 لوله ‌کشی آب و فاضلاب پیش نیاز هایی دارد که ما در اینجا به آنها می پردازیم:

 انواع لوله آب برای لوله کشی آب ساختمان

 

 

 

  1. انتخاب لوله 


لوله کشی آب ممکن است از لوله‌های آهنی گالوانیزه یا لوله‌های فولادی گالوانیزه، لوله‌های مسی، لوله‌های پلاستیکی، لوله‌های برنجی، لوله‌های چدنی، لوله‌های گالوانیزه، آهنی یا لوله‌های دیگر ساخته شده با مواد مورد تأیید برای سیستم آب سرد استفاده شود. انتخاب مواد مورد استفاده در ساخت لوله به موارد زیر بستگی دارد:

 • مقدار آبی که باید تأمین شود.
 • فشار آب
 • عامل خورندگی یا زنگ‌ زدگی برای انواع مختلف لوله در دماهای متفاوت
 • هزینه
 • قابلیت دسترسی به لوله با جنس مورد نظر

 

  2. سایز لوله 

سایز لوله‌های آب به موارد زیر بستگی دارد:

 • فشار و از دست رفتن اصطکاک در طول لوله
 • تعداد و انواع اتصالات نصب شده (اتصالات موردنیاز)
 • تعداد اتصالات مورد استفاده در یک زمان مشخص (فاکتور استفاده همزمان)
 • نوع دستگاه‌های شستشو

  3. از دست رفتن اصطکاک 

وقتی که مایع در طول لوله جریان می‌یابد، لایه‌های مختلف آب با سرعت متفاوت حرکت می‌کنند و در قسمت مرکزی لوله سرعت جریان آب بیشتر است. این مقاومت نسبت به جریان (که به آن از دست رفتن اصطکاک گفته می‌شود) در لوله‌های مختلف فرق می‌کند. اصطکاک لوله باعث افت فشار آب می‌شود. در لوله‌های کوچک این از دست رفتن اصطکاک بر افزایش فشار آب غلبه پیدا می‌کند. اگر امکان افزایش فشار آب وجود نداشته باشد، افزایش سایز لوله می‌تواند از دست رفتن اصطکاک را افزایش دهد.

  4 .روش نصب لوله‌کشی آب 

برای اینکه یک لوله کشی آب اصولی داشته باشید باید ترتیب مراحل آن را رعایت کنید. مراحل لوله‌ کشی آب به شرح زیر است:

  1.  خط منبع اصلی آب 

منبع اصلی آب، لوله‌ای است که معمولاً از سقف آویزان می‌شود و انشعابات آن به اتصالات رایزرها متصل می‌شد. قطر این لوله منبع مشابه سرویس اصلی آب بوده و در مرکز قرار گرفته تا فاصله کوتاهی از اتصالات منبع رایزرهای ساختمان داشته باشد. برای کاهش از دست رفتن اصطکاک، لوله تأمین‌کننده اصلی را در حد امکان به حالت صاف و مستقیم نصب می‌کنند. لوله تأمین‌کننده اصلی نباید شل باشد یا آب را در خود نگه دارد. این لوله باید شیب ملایمی در حد 4/1 اینچ در فوت (هر 30 سانتیمتر) به سمت کنتور آب داشته باشد. در انتهای شیب یک شیر تخلیه برای تخلیه لوله در زمستان قرار دهید. در صورت نیاز یک لوله تخلیه نیز برای انتقال فاضلاب از ورودی شیر به سمت محل تخلیه فاضلاب قرار دهید. اگر نمی‌توان لوله را به سمت یک نقطه شیب داد، باید برای همه قسمت‌هایی که نمی‌توان آنها را تخلیه کرد یک شیر تخلیه جداگانه قرار داده شود. لوله اصلی باید به خوبی نصب و محافظت شود تا بتواند وزن اتصالات را تحمل کرده و نشت نکند.

  2.  اتصالات رایزرهای ذخیره 

اتصالات رایزرهای ذخیره را به منبع اصلی وصل کنید. رایزر از داخل دیوارهای ساختمان عبور داده می‌شود. قبل از این که پارتیشن‌بندی به اتمام برسد باید همه اتصالات را محکم کنید. برای لوله‌ کشی عمودی در رایزرها از کلمپ ها و اتصالات لوله استفاده کنید. (نباید از انشعابات افقی به عنوان ساپورت برای اتصالات رایزرها استفاده شود). انشعابات افقی باید به دیوار وصل شوند و به سمت رایزرهای ذخیره عمودی شیب داشته باشند.

  3.  ولوها (شیرها) 

ولوها را در هر رایزر عمودی نصب کنید تا در صورت نیاز به تعمیر بتوان آب هر قسمت را قطع کرده و تعمیرات انجام داد. با قرار دادن ولوهای کوچک روی ورودی برای اتصال می‌توان یک بخش را بدون قطع کردن آب کل تعمیر کرد.

 

 

 

  تست نشت‌ یابی

 

بازرسی برای نشت ‌یابی مهم است. اتصالات نشت دار، آب را هدر داده و باعث ایجاد خسارات پرهزینه به ساختمان می‌شوند. در ساخت‌وسازهای جدید، قبل از اتمام سفت‌کاری و پارتیشن‌بندی تمام سیستم برای نشت‌یابی مورد تست و آزمایش قرار می‌گیرد. زمانی که این آزمایش انجام می‌شود، از فشار آب که سیستم را تغذیه می‌کند، استفاده می‌شود. در حالی که سیستم تحت فشار است، همه اتصالات برای احتمال نشت دادن مورد بررسی قرار می‌گیرند. اگر یک مفصل نشت داشت، آن را سفت یا تعویض می‌کنند و لوله را بریده و آن قسمت را دوباره به وسیله یک اتصال جدید به هم وصل می‌کنند. زمانی که روی اتصالات لحیم شده مسی یا اتصالات پلاستیکی حلال در سیمان کار می‌شود باید لوله تخلیه شده و سپس اتصالات نصب شوند. اتصالات مسی ممکن است سفت یا تعویض شوند.

  توجه!                                               توجه!  

در صورت به وجود آمدن نشتی لوله به مقاله علت نشت لوله آب ، شوفاژ و روش نشت یابی لوله مراجعه فرمایید. برای رفع این مشکل و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. 86080591-021

 

 

  هزینه  

هزینه به دستمزد، زمان و محل لوله‌ کشی بستگی دارد. سرویس‌ها ممکن است شامل تمیزکاری لوله‌های تخلیه شده، تعویض یا نصب اتصالات و تعمیر توالت شود. لوله‌کشی یک کار با گستره وسیع و متفاوت است.

یش از هر چیز فشار و میزان مصرف آب را مشخص کنید تا بر طبق این دو، جنس، وزن و اندازه لوله مشخص شود و به تناسب آن سیستم لوله کشی ساختمان طراحی شود.

فشار آب شهری تاثیرات عمده ای بر سیستم لوله کشی ساختمان دارد، اگر آب موجود لوله ها فشار کمی داشته باشد، به دلیل این افت فشار انواع روش های آبرسانی متفاوتی وجود دارد که می توان آنها را اجرا کرد، این روشها عبارتند از:

 • توزیع آب در ساختمان با استفاده از مخزن تحت فشار
 • توزیع آب در ساختمان با استفاده از بوستر پمپ
 • توزیع آب در ساختمان با استفاده از مخزن ثقلی

 

 

  نحوه لوله کشی ساختمان ( نحوه لوله کشی آب ساختمان ) 


 

  نحوه لوله کشی ساختمان به صورت مرحله ای به شرح زیر است:

 1. طرح لوله کشی آب مصرفی را رسم کنید، این پلان بر اساس تعداد طبقات ساختمان است و از همکف شروع می شود تا به طبقات بالاتر برسد، محل اجرای لوله کشی را با نقشه های موجود مطابقت دهید و بر طبق محاسبات انجام شده وسایل مورد نیاز را تهیه فرمایید.
 2. لوله کشی رایرز را به نحوی صحیح انجام دهید، سپس لوله کشی طبقه اول را از محل رایرزها جدا کنید.
 3. پس از اتمام لوله کشی طبقه اول، انشعاب مصرف کننده را با ارتفاع مناسب اجرا کنید. سرهای انتهایی لوله کشی ساختمان با یک درپوش مناسب باید پوشیده شود.

 4. پس از مهار لوله کشی انجام شده می توانید لوله کشی طبقات بعدی را به همین ترتیب انجام دهید.

 5. با باز کردن درپوش هایی که برای لوله گذاشته اید و با کمک ابزار و اتصالات مناسب (مهره ماسوره، فتینگ های دیگر و...) آنها را به یکدیگر ارتباط دهید.

  توجه

  در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر به مطلب، اتصالات لوله کشی آب ساختمان مراجعه کنید، همچنین تصاویر ابزارآلات مناسب در این کار را با مراجعه به لینک ابزار لوله کشی ساختمان می توانید مشاهده کنید.

 6. پس از بازدید سیستم لوله کشی و مسدود کردن آنها، با باز کردن پایین ترین درپوش سیستم لوله کشی را از آب شهری پر کنید.

 7. در این مرحله نوبت به انجام هواگیری می رسد، با شل کردن درپوش ها تمامی شاخه های انشعابی و سیستم لوله کشی ساختمان را هواگیری کنید، به گونه ای که هوای موجود کاملا تخلیه شود و آب بیرون بزند، یادتان نرود که پس از اتمام هواگیری دوباره درپوش ها را سفت کنید.
 8. اکنون کار لوله کشی ساختمان به اتمام رسیده و باید برای اطمینان خاطر از لوله کشی صحیح آن را تست کنید.

 

  

 

 خب تا اینجا به آموزش لوله کشی ساختمان یا اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم به آموزش لوله کشی آب ساختمان پرداختیم و از اینجا به بعد به آموزش لوله کشی فاضلاب ساختمان میپردازیم، پس با ما همراه باشید.

 

 

 

 

  لوله کشی فاضلاب ساختمان 


 

لوله کشی فاضلاب ساختمان
لوله کشی فاضلاب ساختمان

هدف از لوله كشي فاضلاب ساختمان مخصوصا در شهرها تهيه و توزيع صحيح  آب پاكيزه و تصفيه شده جهت آشاميدن و مصارف ديگر بهداشتي است. جنبه دیگر لوله كشي فاضلاب ساختمان خارج كردن فاضلاب از محيط مسكونی مي باشد.
لوله كشي فاضلاب ساختمان گرچه عمل عادی و پيش و پا افتاده بنظر مي رسد اما اگر طبق اصول صحيح انجام نشود نه تنها از نظر اقتصادي ممكن است زیان بار باشد بلکه میتواند باعث گرفتاري های بسیار زیادی نيز شود، به همين دليل بايد هم لوله كشي آب ساختمان و لوله كشي فاضلاب ساختمان و لوله کشی گاز ساختمان را مطابق نقشه صحيح و عملي و توسط متخصصین و تکنیسین های کاردان انجام داد.
قواعد و قوانيني جهت تهيه طرح اوليه لوله كشي ساختمان و محاسبات آن در ساختمان تدوين شده است كه البته در كشورهاي مختلف اين قوانين با يكديگر اختلافاتي بسته به شرايط جغرافيايي دارند ولي در نهايت همگي اين قواعد براي انجام صحيح لوله كشي ساختمان به كار گرفته مي شوند.
 

اگر شما در لوله کشی ساختمان خود این قوانین و قواعد را رعایت و کار خود را به متخصصین و تکنیسین های کاردان بسپارید از مزایای بسیاری برخوردار میشوید که از جمله آن ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

الف) صرفه جويي اقتصادي در امر تهيه مصالح اوليه كمتر و بازدهي بيشتر. 
ب) جلوگيري از اشتباه كار و دوباره كاري هايي كه در اثر تفاوت سليقه افراد بوجود مي آيد. 
ج) استاندارد شدن كليه لوازمات لوله كشي ساختمان و تاسيسات بهداشتي و ساخت لوازمات بصورت سري و تعداد زياد و قيمت كمتر كه از نتايج هماهنگي قوانين ياد شده مي باشد.

 

 

 بهترین روش لوله کشی فاضلاب ساختمان 


 

 

بهترین روش لوله کشی فاضلاب ساختمان
لوله کشی فاضلاب ساختمان

 

همانطور که می دانید برای خروج آب های آلوده ساختمانی که به آب های خاکستری معروف هستند نیاز به لوله کشی فاضلاب در ساختمان داریم.

لوله کشی فاضلاب ساختمان برخلاف لوله کشی آب ساختمان دارای بخش های فراوانی می باشد، که اشتباه در نحوه نصب هر کدام از قسمت ها می تواند باعث ایجاد مشکل در کل سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان شود.

 

یک سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان مجهز شامل قسمت های مختلف می باشد که در اینجا به آنها می پردازیم:

 

 • لوله آب فاضلاب:
لوله آب فاضلاب در لوله کشی ساختمان
لوله آب فاضلاب

لوله آب فاضلاب در سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان همانطور که از نامش پیداست وظیفه هدایت مواد زائد را تا چاه خارج از ساختمان دارد.

طراحی نصب این لوله در ساختمان ها به صورت بالا به پایین است و به این علت طراحی نصب این لوله در ساختمان ها به این شکل هست که در جهت رو به زمین نیروی گرانش به کمک لوله های فاضلابی در سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان آمده تا برای حمل سریع تر مواد فاضلابی مفید واقع شود.

 

 

 • لوله های ونت یا هواکش:

 

نحوه کار لوله ونت یا هواکش در لوله کشی ساختمان
نحوه کار لوله ونت یا هواکش

این لوله ها در واقع به منظور ایجاد تهویه در کنار لوله های فاضلاب در لوله کشی فاضلاب ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و وظیفه دوم این لوله ها این است که با تولید جریانات و فشار هوا در لوله های فاضلابی به تخلیه و حرکت مواد فاضلابی کمک کنند.

شکل قرار گیری لوله هوای هواکش به این شکل هست که در امتداد ساختمان و برخلاف لوله های فاضلاب رایزر لوله های ونت به صورت بالا رونده قرار می گیرد. علت اصلی تهویه نامطبوع در سیستم فاضلابی ساختمان بیشتر به علت نصب غلط لوله های ونت می باشد.

 

 

 • سیفون:

 

سیفون
سیفون

سیفون نیز بخش لاینکف در سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان به شمار می رود. استفاده از سیفون در زیر سینک، داخل حمام و توالت برای جلوگیری از خشکی لوله آب فاضلاب لازم است.

سیفون ها به دلیل شکل گلوگاهی در خود همیشه مقداری آب برای جلوگیری از خشکی لوله آب فاضلاب در خود نگه می دارند. فایده این کار این است که حشرات و بو های نامطبوع دیگر نمی توانند وارد ساختمان شوند و خیال شما از این بابت تقریبا راحت است.

پس از اینکه با اجزای تشکیل دهنده سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان آشنا شدید، نوبت به بررسی روش های لوله کشی فاضلاب ساختمان می رسد که برای یافتن بهترین و اصولی ترین روش لوله کشی فاضلاب ساختمان باید ابتدا روش های متداول اجرای لوله کشی فاضلاب ساختمان را بررسی کنیم.

انواع روش های لوله کشی فاضلاب ساختمان را می توان به دو دسته تقسیم بندی کردکه در مقالات بعدی به صورت کامل به آنها میپردازیم، پس با ما همراه باشید و دیگر مقالات ما را نیز مطالعه فرمائید.

 

 

 

 

آموزش لوله کشی ساختمان - لوله کشی - آموزش لوله کشی آب - لوله کشی آب ساختمان - نقشه لوله کشی ساختمان - تاسیسات ساختمان لوله کشی - اجرای لوله کشی ساختمان - لوله کشی اب ساختمان - لوله کشی فاضلاب ساختمان - لوله کش ساختمان - سیستم لوله کشی ساختمان - هزینه لوله کشی ساختمان - تعمیرات لوله کشی ساختمان - اموزش لوله کشی - لوله کشی فاضلاب - اتصالات لوله کشی - دستمزد لوله کشی ساختمان - قیمت لوله کشی ساختمان - تاسیسات لوله کشی ساختمان - آموزش لوله کشی ساختمان pdf - هواگیری لوله اب - نحوه لوله گذاری فاضلاب شهری - اجرای لوله کشی - اموزش لوله کشی ساختمان - لوله کشی اب ساختمان تهران - لوله کشی آب - آموزش لوله کشی آب ساختمان -طریقه لوله کشی ساختمان - روش لوله کشی ساختمان - آموزش لوله کشی ساختمان با لوله سفید - آموزش لوله کشی پلاستیکی - سایز لوله آب ساختمان - اتصالات لوله کشی فاضلاب - نحوه اجرای لوله کشی فاضلاب - عکس لوله کشی ساختمان - لوله کشی شرق تهران - درپوش لوله آب - نحوه لوله کشی فاضلاب ساختمان - هزینه لوله کشی - تعمیرات لوله کشی - دوره آموزش لوله کشی ساختمان - لوله کشی اب وفاضلاب ساختمان - جدیدترین سیستم لوله کشی ساختمان - لوله کشی آب و فاضلاب - ابزار لوله کشی - لوله کش - آموزش تصویری لوله کشی فاضلاب ساختمان - آموزش لوله کشی فاضلاب ساختمان - لیست قیمت لوله کشی آب و فاضلاب - نحوه لوله کشی آب ساختمان - نحوه گرفتن انشعاب اب از لوله اصلی - مراحل لوله کشی ساختمان - طراحی لوله کشی آب ساختمان - اتصالات لوله کشی آب ساختمان - طراحی لوله کشی فاضلاب ساختمان - لوله کشی ساختمان pdf - دوره لوله کشی ساختمان - عکس انواع اتصالات لوله کشی - هواگیری لوله های آب ساختمان - اصول لوله کشی فاضلاب شهری - نحوه اتصال لوله های فاضلاب - درپوش پلاستیکی لوله فاضلاب - دستمزد لوله کشی آب و فاضلاب - آموزش لوله کشی ساختمان در تهران - درپوش لوله فاضلاب - اصول لوله کشی ساختمان - نحوه هواگیری لوله های اب - حلال سیمان در لوله فاضلاب - نقشه لوله کشی فاضلاب ساختمان - نقشه لوله کشی فاضلاب - نحوه تست لوله کشی آب مصرفی - اموزش ساختمان داده - رایزر ساختمان - لوله کشی آب در تهران - تعمیر لوله کشی - اتصالات لوله آهنی - اتصالات لوله مسی

 

 

اینستاگرام
terkidegilole@
تلفن های تماس
آدرس
شمال تهران ، جنوب تهران 
شرق تهران ، غرب تهران
ساعت کاری
شبانه  روزی
لوگوی سایت ترکیدگی لوله
               تشخیص ترکیدگی لوله
               تعمیرات لوله کشی
               رفع نم و رطوبت
               رفع بوی فاضلاب

شرکت فنی تاسیساتی تکنوین یک سامانه هوشمند خدمات تاسیساتی میباشد که با بیش از ۱۰ سال تجربه کار و ارائه خدمات در عرصه تاسیسات ساختمان《تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه ، نشت یابی لوله ، رفع نم رطوبت با دستگاه و ...》راه اندازی شده است.
                                                                                                                                                                                                                              ( طراحی شده توسط گروه دیتادیزاین )