تشخیص ترکیدگی لوله | لوله بازکنی | لوله کشی ساختمان
Rate this item
(7 votes)
تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه - 5.0 out of 5 based on 7 votes

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه و بدون تخریب | نشتیابی لوله

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

در کل ۲ نوع لوله کشی برای ساختمان ها وجود دارد.

لوله کشی توکار : به این معنی است که لوله ها از سطح داخلی دیوار و کف ساختمان گذر کرده و در دید نیستند.

لوله کشی روکار : به این معنی است که لوله ها از سطح زمین گذر کرده و به سادگی در دید هستند.

ترکیدگی لوله

ترکیدگی لوله برای هر دو این نوع لوله کشی ها اتفاق می افتد اما با این تفاوت که اگر لوله ای که سطحی کار شده دچار مشکل شود به آسانی میتوان مشکل را متوجه شد و برای رفع آن اقدام کرد ، اما اگر مشکلی برای قسمتی از لوله کشی داخلی رخ بدهد تشخیص آن کمی سخت می شود و افرادی که در این زمینه فاقد اطلاعات و تجربه کافی هستند نمی توانند به راحتی مشکل را تشخیص بدهند!

پس باید برای تشخیص مشکل ترکیدگی لوله چه کار کرد؟

اینجاست که باید به سراغ دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله رفت و از آن ها + یک تکنیسین با تجربه و خبره کمک گرفت. زمانی که یک تکنیسین برای تشخیص ترکیدگی لوله از دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله استفاده میکند به سادگی میتواند محل ترکیدگی لوله را تشخیص بدهد و به شما ایراد کار را بگوید ، تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه بسیار عالی است چون محدوده ترکیدگی را مشخص میکند ولی تنها استفاده از دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله کافی نیست و همانطور که اشاره کرده بودم تکنیسین انجام دهنده کار تشخیص ترکیدگی لوله باید با تجربه و خبره باشه چون دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله تنها ۹۰ درصد در تعیین محل ترکیدگی لوله نقش دارند و ۱۰ درصد از کار تشخیص ترکیدگی  لوله را تکنیسین با توجه به تجربه های خود انجام میدهد ولی اگه تکنیسین انجام دهنده پروژه درست از دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله استفاده نکنه و یا تجربه کافی نداشته باشه میتواند منجربه دوباره کاری شود به این معنا که یک محل را به عنوان محل ترکیدگی لوله نشان کرده و شروع به کندن میکنه و اگه مشکل از اون محل نباشه دوباره باید تشخیص ترکیدگی لوله بشه و این به این معنی هست که دوباره باید محل دیگه ای  به عنوان محل ترکیدگی لوله کنده بشه. پس در انتخاب شرکت و یا تکنیسین برای انجام پروژه خود دقت کنید. شرکت فنی تاسیساتی تکنوین به شما این اطمینان خاطر را میدهد که پروژه های تاسیساتی شما را با بهترین کیفیت انجام میدهد ، فقط کافیه تماس بگیرید.

رفع ترکیدگی لوله

نکته:قبل از شروع کار باید شیر فلکه اصلی آب ساختمان بسته باشد.

مرحله 1

برای رفع ترکیدگی لوله در مرحله اول بعد از تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه نوبت به کندن محل نشان شده میرسد که این کار باید دقیق انجام بشه تا آسیبی به قسمت های دیگه لوله کشی نرسه و نیازی هم به ریخت و پاش نباشه.

مرحله 2

پس از کندن محل مورد نظر باید قسمت فرسوده شده را با لوله های استاندارد تعویض کنیم ، به همین دلیل استفاده از اتصالات در لوله کشی ساختمان مورد توجه تکنیسین های تاسیسات هست. در اینجا می خواهیم به چند تا از این دلیل ها اشاره کنیم:

1.به دلیل اینکه اگر روزی اتفاق کوچکی برای قسمتی از لوله کشی ساختمان افتاد بتونیمبه راحتی تعویضش کنیم.

2.برای رساندن آب توسط لوله ها به مقصد.

اگر قسمت فرسوده شده لوله با اتصالات لوله های استاندارد جایگزین بشه می توان گفت که مرحله اصلی ترمیم قسمت فرسوده ، به طور کاملا استاندارد انجام شده و میتوان از عمر ترمیم اطمینان خاطر داشت ، اما اگر غیر از این باشه و لوله ها و اتصالات از جنس خوبی نباشه زیاد زمانی طول نمیکشه که بر اثر عوامل مختلف این اتفاق دوباره رخ میدهد ! ولی این بار شاید در ابعاد وسیع تر و ضرر بیشتر پس بهتر است از همان اول لوله ها و اتصالات ، با جنس خوب را انتخاب کنید تا مجبور به دوباره کاری نشوید

کاشی کاری بعد از تعمیر ترکیدگی لوله

مرحله 3
بعد از انجام مرحله اصلی یعنی ترمیم باید قسمت کنده شده به صورت استاندارد پر بشه و بعد از انجام مراحل لازمه ، شروع به انجام مراحل زیبایی سطح کنده شده بشه تا محل ترمیم شده ظاهر زشت و زننده نداشته باشه.

نکاتی برای جلوگیری از بروز ترکیدگی لوله آب

1.در هنگام لوله کشی اولیه ساختمان در انتخاب جنس اتصالات و لوله ساختمان دقت کنید.

2.در انتخاب تکنیسین ها و شرکت های انجام دهنده کار ، دقت بالایی به خرج بدهید.

زمانی که تکنیسین برای انجام پروژه مهارت و تجربه کافی داشته باشه و از روش های صحیح و استاندارد استفاده کرده باشه شکی در این نیست که برای لوله کشی این ساختمان مشکلات کمتری پیش میاید و عمر بالایی دارد ، اما اگر یک فرد بی تجربه و بدون تخصص را برای لوله کشی ساختمان انتخاب کنید و با استفاده از روش های غلط یک لوله کشی غیر استاندارد را تحویل شما بدهد و در کوتاه ترین مدت شما مجبور به تعویض تمامی لوله کشی ساختمان با هزینه ای بیشتر بشوید.

3.در نگهداری لوله کشی کوشا باشید.

نکات حفظ و نگهداری لوله کشی ساختمان را رعایت کنید.

4.هر چند ماه ، یکبار اتصالات را چک کنید .

در صورت چکه کردن اتصالات و یا بروز مشکل دیگری سریعا برای برطرف کردن مشکل اقدام کنید.

سوالاتی که ممکن است برای شما هم پیش بیایید:

هزینه تشخیص ترکیدگی لوله ؟

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه نشت یابی لوله چیست ؟

علل نشتی آب لوله های ساختمان؟

مزایای استفاده از دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله آب ؟

روش کار دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله ؟

چرا باید در تشخیص ترکیدگی لوله از دستگاه استفاده کرد؟

تشخیص ترکیدگی لوله به صورت حرفه ای

تشخیص ترکیدگی لوله تخصصی است که بهتر است برای به وجود نیامدن مشکلات و ضررهای بیشتر ، از افرادی متخصص با تجهیزاتی بروز بهره برد. شرکت فنی تاسیساتی تکنوین با نظرسنجی از شما مخاطبان این شرکت درباره کادر فنی شرکت فنی تاسیساتی تکنوین توانسته تا کادری مجرب تهیه کند که بیشترین نظر مثبت را از طرف شما مخاطبان دریافت کردند ، پس ما به شما این اطمینان خاطر را میدهیم که در صورت نارضایتی از نحوه بازخورد و کار کادر فنی ما میتوانید با ما در ارتباط باشید و نظرات خود را به ما بگوید.

1. هزینه تشخیص ترکیدگی لوله

هزینه انواع خدمات شرکت های تاسیساتی به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله عوامل آن میتوان به میزان خرابی کار و یا میزان کارمزد ، قطعات و دستگاه های استفاده شده ، تجهیزات به کار گرفته شده ، تعداد افراد به کار گرفته شده و ... اشاره کرد.

شرکت فانی تاسیساتی تکنوین با در نظر گرفتن بهترین روش ها کمترین هزینه را برای شما رقم خواهد زد.

2.تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه نشت یابی لوله ؟

دستگاه های نشت یابی لوله آب با استفاده از امواج خارج شده از بخش ترکیده شده لوله آب برای تشخیص ترکیدگی لوله و نشت یابی استفاده می کند. در این دستگاه ها از یک گیرنده و فرستنده امواج برای تشخیص و پیدا کردن محل ترکیدگی لوله استفاده می شود. که این گیرنده ها و فرستنده های انواج رادیویی درون یک محفظه‌ کپسولی شکل قرار دارد. این کپسول روی لوله‌ ها، دیوارها یا مکانی که قرار است نشتی آن تشخیص داده شود حرکت می کند ، تا فرستده امواج خود را به طرف گیرنده می فرستد و امواج دریافتی از طریق هدفون به تکنیسین منتقل میشوند.

3.علل نشتی آب لوله های ساختمان؟

ترکیدگی لوله آب ، ترکیدگی لوله شوفاژ ، موتورخانه و فاضلاب همواره از مشکلاتی هستند که هر از چندگاهی برای هر ساختمانی اتفاق می افتد و باعث اشکال در نوع لوله کشی ساختمان میشوند. این مشکل ممکن هست برای ساختمان های نوساز و قدیمی رخ دهد پس اگر ساختمانی نوساز بود نباید گفت که این مشکل نمیتواند برایش رخ دهد.

ترکیدگی لوله و نشت آب عوال مختلفی دارند که از شایع ترین این عوامل میتوان به نکات زیر اشاره کرد:

1.استفاده از لوله های آهنی

لوله های فلزی با قرار گیری در خاک های مرطوب و یا خاک آهکی و یا محلی که باعث خوردگی لوله های فلزی میشود ترکیده میشوند و باعث به وجود آمدن ترکیدگی لوله میشوند.  

2.حدیده کردن لوله فلزی

 حدیده کردن بیش از اندازه لوله های فلزی توسط افراد لوله کشی که تخصص کاملی در زمینه لوله کشی ندارند که باعث نشت آب درهنگام بالا رفتن فشار آب لوله های ساختمان می شود.

3.قرار گیری لوله های فلزی غیر هم جنس در کنارهم

قرار گرفتن دو لوله فلزی غیر هم جنس در کنار هم باعث واکنش شیمیایی و خوردگی لوله ها شده و پس از آن باعث ترکیدگی لوله می شود.

4.انبساط و انقباض لوله های آب

انبساط و انقباض لوله های فلزی آب گرم خصوصا در اتصالات لوله شوفاژ که باعث شل شدن اتصالات می شود.

  1. فشار آب لوله ها

افزایش ناگهانی فشار آب درلوله ها خصوصا شب هنگام که مصرف شهری آب کم شده و فشار آب عمومی لوله های آب افزایش می یابد. یکی از علل رایج مشاهده شده درزمان تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه ، فشار وارد بر بدنه آن خصوصا در لوله های آب است. شما همیشه باید در خانه خود به این نکته برای جلوگیری از ترکیدگی لوله ها توجه داشته باشید. در حقیقت وقتی لوله های آب مسدود می شوند، آب شروع به فشار آوردن بر بدنه می کند تا زمانی که لوله ها دیگر نمی توانند آن را تحمل کنند. اگر فشار آب کم در دوش ، حمام و شیر آب هایتان وجود داشته باشد ، این به این معنی است که یکی از لوله هایتان مسدود شده است. برای بررسی این موضوع میتوانید در خانه خود شیر آب را در وان حمام و آشپزخانه خود باز کنید ؛ اگر فشار آب هنگامی که شیر دوم را باز می کنید کمتر بود ، احتمال ترکیدگی لوله هایتان هست ، چرا که یک لوله مسدود یا لوله نشتی در سیستم لوله منزل شما وجود دارد.

  1. اتصالات لوله ها

استفاده از اتصالات نامناسب در لوله های چند لایه و پلیکا

4.مزایای استفاده از دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله آب

دشتگاه های تشخیص ترکیدگی لوله دارای انواع گوناگونی میباشد که هریک کارایی و ویژگی های خاص خود را دارند که البته شرکت های خدماتی ترکیدگی لوله از آنها استفاده میکنند. یکی از انواع دستگاه های ترکیدگی لوله ، دستگاه های حرارتی ترکیدگی لوله است که این نوع دستگاه ها که نوعی حرارت سنج محیطی می باشد با دارا بودن فیلترهای حرارتی مختلف امکان تشخیص نشتی و ترکیدگی لوله های آب ، لوله های موتورخانه ، لوله های پکیج و ... را حتی از پشت دیوار و سطوح مختلف ممکن می سازد. یکی دیگر از نمونه های دستگاه ترکیدگی لوله ، دستگاه های مادون قرمز هستند که این نوع از دستگاه ها برای تشخیص ترکیدگی لوله یا نشت یابی لوله در اعماق زمین بسیار مناسب هستند. روش کار این دستگاه ها بدین گونه است که دارای یه فرستنده و گیرنده ی امواج هستند که درون یک محفظه تعبیه شده اند ، این دستگاه با ارسال امواج و دریافت بازخورد آن ها از لوله ها محل دقیق نشتی و ترکیدگی لوله را بدون کوچک ترین تخریب شناسایی می کند. برای پیدا کردن محل دقیق محل نشتی لوله های آب نیازی به تخریب نیست تنها کافیست از دستگاه استفاده کنید. دستگاه مادون قرمز با استفاده از امواج صوتی کار می کند. هنگام ترکیدگی لوله آب و نشتی لوله های آب در کف ساختمان و دیوار صدای آب می پیچید این دستگاه با تشخیص صدای آب می تواند محل دقیق نشتی لوله آب را به شما معرفی کند.

بعضی از نشت‌ها را می‌توان به کمک تشخیص دمای مجاور لوله در خاک تشخیص داد. ترموگرافی مادون قرمز برای آشکار کردن نشت سیال وقتی که دمای مجاور لوله افزایش و یا کاهش می‌یابد مورد استفاده قرار می‌گیرد و قادر به پوشش چند مایل و چندصد مایل در هر روز می‌باشد. این روش را می‌توان توسط ماشین‌های سنگین و هلیکوپتر و یا با سیستم‌های سبک تر حتی دستی انجام داد. روش کار بدین صورت است که اسکنرهای مادون قرمز دمای بالای خاک را اندازه‌گیری می‌کند و از تغییرات دمایی خاک با دیگر قسمت ها می‌توان به وجود یا عدم وجود نشتی در سستم پی برد. پیشرفت‌های اخیر در زمینه‌های گسترده‌تر استفاده از این روش را بیشتر عملی نموده است

در مواقعی که بر اساس حدس اشتباه یا کمک نگرفتن از نیروی تاسیساتی به قدر کافی مجرب موجب می‌شود که محلی آسیب ببیند یا تخریب شود که ترمیم و بازسازی آن نیاز به هزینه مجدد دارد. در واقع متریال به کار رفته در محلی که لوله دچار ترکیدگی شده از عواملی است که بر هزینه کل کار اثر می‌گذارد. به عنوان مثال اگر این اتفاق در آشپزخانه یا حمام افتاده باشد نیاز به کاشی کاری دیوار یا سرامیک کف خواهد بود. در حالیکه سایر دیوارهای خانه معمولا پوشش گچ و نقاشی دارند. البته این را هم در ذهن داشته باشید که معمولا پس از تشخیص محل ترکیدگی لوله سعی می‌شود که کار با حداقل خسارت و بدون نیاز به بازسازی مجدد به انجام برسد.

در اکثر مواقع با اینکه تجربه تکنیسین بسیار بالا هست محل دقیق ترکیدگی لوله مشخص نیست و فقط آثار نم و رطوبت و چکه آن ظاهر می شود که در این جور مواقع عملیات تشخیص ترکیدگی لوله را با دستگاه های مخصوص ترکیدگی لوله آب می توان انجام داد و محل دقیق نشت آب را یافت. البته دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله نیز تا 99 درصد کار را دقیق انجام میدهند و باقی کار و تشخیص دقیق به تجربه و هوش کاری تکنیسین انجام دهنده کار بستگی دارد پس اگر هر شرکتی میگوید کار دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله به صورت 100 درصد کامل هست بدانید که در حال جلب نظر مشتری از روش های نادرست هست یا اینکه واقعا در زمینه کاری تاسیسات اطلاعات کافی ندارد و تازه کار است 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وجود ابزارهایی مانند دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله ، تشخیص وجود نشت یا ترکیدگی و حتی ترک خوردگی درون لوله‌ ها نیز بسیار آسان گشته و دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله به یاری و کمک در تشخیص هرچه دقیق تر تکنیسین ها شتافته اند. از مزایای استفاده از دستگاه می توان به رفع ترکیدگی لوله بدون کندن اشاره نمود .

بدون ایجاد خرابی البته با استفاده از دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله می‌توان تخریب ساختمان را تا حد زیادی کاهش داد و محل دقیق نشتی  لوله را هرچه دقیق تر پیدا نمود و آن را تعمیر کرد. برای پیدا کردن محل ترکیدگی لوله و نشت یابی لوله آب بدون استفاده از این دستگاه لازم است ساختمان تخریب شود تا با دیدن کف ساختمان تشخیص صحیح داده شود پس همان بهتر است که از دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله استفاده نمود!! پس بدین این ترتیب میتوان با استفاده از دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله به راحتی از نم و رطوبت ساختمان جلوگیری نمود.

شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه نیز برای تشخیص ترکیدگی لوله ، نشت دیوارها و یا در نحوه تشخیص ترکیدگی لوله فاضلاب از دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله که انواع مختلفی دارند استفاده می کنند که بتوانند با وجود دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله  تخریب را تا حد امکان کاهش دهند که کمک بزرگی هم به تکنیسین از لحاظ زمان و هم به کارفرما از لحاظ هزینه کرده است.

5.روش کار دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله

دستگاه های نشت یاب آب یا همان تشخیص ترکیدگی لوله دستگاههایی هستند که به وسیله آنها می توان محل ترکیدگی لوله را پیدا کرد. این شرکتها تبلیغات بسیاری نسبت به این خدمت خود یعنی تشخیص ترکیدگی لوله داشته اند و این باعث می شود که توجه بسیاری نسبت به دستگاه نشت یاب آب پیدا شود و این سوال به وجود آید که دستگاه نشت یاب آب چگونه کار می کند. اگر شما هم می خواهید بدانید دستگاه تشخیص ترکیدگی چیست و چگونه کار می کند با ما همراه باشید.تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه به این صورت می باشد که دستگاه مورد نظر با استفاده از یک گیرنده و فرستنده امواج که در باکسی کپسولی شکل تعبیه شدند شروع به تشخیص ترکیدگی لوله میکند. این گیرنده و فرستنده که درون یک محفظه‌ای به شکل کپسول قرار دارد با ارسال و دریافت امواج از لوله آن را به صورت صوت تبدیل و از طریق هدفون به تکنیسین انتقال داده تا تکنیسین تشخیص را به صورت دقیق دهد. این کپسول را باید بر روی لوله‌ها، دیوارها یا مکان مورد نظر حرکت دهید تا گیرنده امواج خود را از طرف هدف ( محل ترکیدگی لوله ) دریافت و به صوت تبدیل کند. اگر نم و رطوبت ایجاد شده در ساختمان شما در اثر نشت و ترکیدگی لوله آب به وجود آمده باشد ، باید قسمت سوراخ لوله پیدا شده و تعمیر شود . شاید نیاز به تعویض قسمتی از لوله کشی ساختمان خود داشته باشید. این قسمت می تواند از چند سانتی متر تا چندین متر و در مواردی به تعویض کل لوله کشی ساختمان منجر بشود. حالا پس از اصلاح لوله کشی ساختمان ، محل تخریب شده باید اصلاح بشود که این محل می تواند شامل کاشی کاری ، موزاییک کاری مجدد یا گچکاری و ... باشد.

6.چرا باید در تشخیص ترکیدگی لوله از دستگاه استفاده کرد؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وجود ابزارهای مناسب تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه راحت تر و دقیق تر ، سریع تر ، کم هزینه تر نسبت به گذشته انجام می شود. با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توان بدون ایجاد خرابی و تخریب در بافت های مختلف ساختمان و بالا آوردن هزینه محل دقیق نشتی را پیدا کرده و اقدام به تعمیر آن نمود.

اگر امکان استفاده از دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله در روند کار تشخیص ترکیدگی لوله وجود نداشته باشد بالاجبار باید اقدام به تخریب ساختمان که پروسه ای بسیار زمان بر و هزینه بر تر نسبت به روش دستگاه هست نمود تا محل ترکیدگی لوله و نشت آب پیدا شود و تکنیسین بتواند به مرحله تعمیر بپردازد اما با استفاده از روش تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه دیگر نیازی به خرابی نیست و به راحتی می‌توان از نم و رطوبت ساختمان جلوگیری کرد و در صورت بروز این گونه مشکلات به سرعت با کم ترین تخریب و کم ترین هزینه آن را تعمیر کرد.

دقت تشخیص ترکیدگی لوله و دستگاه های نشت یابی بسیار کاآمد و مفید است. این دستگاه ها یا محلی را پیدا نمی کنند یا اگر محل را پیدا کنند با دقت کمتر از 10 سانتی متر ، نقطه ترک برداشته شده لوله را تشخیص می دهند. بنابراین اگر مصالح استفاده شده در ساختمان شما گران قیمت است بهترین راه این است که قبل از تخریب ساختمان ، محل نقطه ای که نشت لوله آب از آنجا صورت می گیرد را با دستگاه یافته و سپس اقدام به تخریب همان نقطه کنید.

-امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشه-   

اینستاگرام

تلفن های تماس

آدرس

شمال تهران ، جنوب تهران 
شرق تهران ، غرب تهران

ساعت کاری

شبانه و روزی
Image
               تشخیص ترکیدگی لوله
               تعمیرات لوله کشی
               رفع نم و رطوبت
               رفع بوی فاضلاب

شرکت فنی تاسیساتی تکنوین یک سامانه هوشمند خدمات تاسیساتی میباشد که با بیش از ۱۰ سال تجربه کار و ارائه خدمات در عرصه تاسیسات ساختمان《تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه ، نشت یابی لوله ، رفع نم رطوبت با دستگاه و ...》راه اندازی شده است.
                                                                                                                                                                                                                              ( طراحی شده توسط گروه دیتادیزاین )